×

Face Lifting

1
Face Lifting

Face Lifting Nedir?

Birçok birey, insanların yaşam döngüsünde yer alan yaşlılık sürecine girmekten korkup face lifting operasyonunu tercih etmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe onca yıl biriken stres, mevsim geçişleri, güneşin etkisi yüzün yıpranmasına, kırışmasına sebep olmaktadır. Yüzde meydana gelen değişiklerin sebebi elbette bunlarla sınırlı değildir. Yaş ilerledikçe yüzde oluşan gelişimler;

 • Bıyık bölgesinde yer alan çizgiler
 • Gıdı denilen bölgede artan yağ miktarı
 • Artan yağ miktarlarından dolayı oluşan sarkmalar
 • Yanakta oluşan çöküntü
 • Çenede oluşan çöküntü
 • Yüzün genel hatlarıyla kırışıklıklar içermesidir.

Bütün bunları problem olarak gören ve kurtulmak veya azaltmak isteyen bireyler için face lifting cihazı ile tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Bu operasyonun haricinde tercih edilen bir başka tedavi yöntemi ise anti aging‘tir. Anti aging yukarıda sıralanan problemlerin erken oluşmasını engellemek amacıyla kullanılan tedavi yöntemidir. İşte bu noktada uzun vadede kalıcı çözüm isteyen bireyler için yüz gerdirme gibi operasyonlar tavsiye edilmektedir. Face lifting operasyonlarında her geçen gün olumlu yönde adımlar kat edilmektedir. Bunlardan bir tanesi de uygulanma süresinin kısaltılmasıdır.

Face Lifting Nedir?
Full Face Lifting

Full Face Lift (Tam Yüz Gerdirme)

Bu tedavi yöntemi hem yüzde hem de boyunda beraber sarkma yaşayan hastalar için kullanılmaktadır. Bu sarkmalara, cildin deforme olmasına neden olan faktörler;

 • Alkol kullanımı
 • Sigara kullanımı
 • Dengesiz ve yetersiz beslenme
 • Yerçekimi
 • Stres
 • gibi kriterlerdir.

Face lifting cihazı sayesinde gerekli operasyonlar yapılarak bu sarkmalar ve problemler giderilmektedir. Bu işlemin 50 yaş üstü hastalara yapıldığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla yüksek tansiyon ve diğer sağlık problemleri kontrol altında tutularak yüz gerdirme operasyonlarının yapılması gerekmektedir. Tam yüz gerdirme işlemi ameliyat ile yapılmaktadır. Ameliyata ise yağ enjeksiyonu ile başlanmaktadır. Bu yağ enjeksiyonu;

 • Göz çevresine
 • Burun çizgilerine
 • Orta yüze
 • Dudak çizgilerine
 • Marionette çizgilerine verilmektedir.

Full face lifting gerektiğinde alın germe ve kaş kaldırma işlemleri içinde kullanılmaktadır. Bu arada tam yüz gerdirme ameliyatı olmadan önce bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ameliyattan üç hafta önce asprin bir daha kullanılmamalıdır. Aynı zamanda sigaraya da son verilmelidir. Ameliyata bir hafta kala ise kanı sulandıran yiyeceklerden ve ilaçlardan uzak durulmalıdır. Face lifting operasyonlarında anestezi de yapılmaktadır.

** Birçok birey bu ameliyatın ağrılı olup olmadığını da merak etmektedir. Yüz gerdirme ameliyatları ağrılı değildir. Fakat gerginlik ve bundan kaynaklı basınç hissi oldukça etkilidir. Tam yüz gerdirme operasyonuna giren hastalar ameliyattan önceki hallerine bir daha dönmezler fakat yaşlılık süreçleri devam edecektir. Dolayısıyla ameliyat sonrasında ilerleyen zamanlarda ciltte çok az miktarda sarkma elbet olacaktır.

Likit Face Lifting

Likit yüz gerdirme ile tam yüz gerdirme farklı tedavi yöntemleridir. Likit face lifting; operasyona gerek duyulmadan cildin sıkılaşmasını, gerdirilmesini sağlamaktadır. Bunu ise likit bir madde ile yapmaktadır. Dolayısıyla tam yüz gerdirme işlemine göre oldukça iddialı bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden bu işlemi yapacak olan uzmanın, hastanın cildini ince bir titizlikle değerlendirmesi gerekmektedir. Uzmanların burada face lifting cihazı haricinde kullandıkları yöntemlerden olan likit maddesi ise Hyaluronik asittir. Bu asit hayvansal kökenli değildir. Ayrıca alerjik reaksiyonları en aza indirgemektedir. Likit madde ile tedavisi yapılan bölgede hafif şişme meydana gelmektedir.

Likit Face Lifting
Face Lifting Cihazı

3D Face Lifting

Kusursuz veya kusursuza yakın görüntüye sahip olmak gelişen teknolojiyle beraber artık mümkün. Bu alanda özellikle güzellik ve estetik birimlerinin yararlandığı lazer uygulamaları olumlu yönde etkisini sürdürmektedir. Lazer uygulamalarından 3D ise gün geçtikçe yaygınlaşan ve kullanılan tedavi yöntemleri arasına girmiş bulunmaktadır. 3D face lifting tek boyutlu cerrahi uygulamaların haricinde iki veya üç boyutlu çözümler sunmaktadır. 3D yüz gerdirme işlemlerinin mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü uzmanlar her bir hastayla ayrı ayrı ilgilenmektedir ve analizler yapmaktadır. Bu analizler hastaya sunulacak tedavi için oldukça önemlidir.

Bunun haricinde birçok kozmetik, dermokozmetik yerlerde ve sitelerde 3D veya 3D olmayan face lifting cihazısatılmaktadır. Hastaların bu cihazları kendi yöntemlerine göre satın alıp uygulamamaları şiddetle tavsiye edilmektedir. Aksi halde hastaların kendilerine göre kullandıkları ve yaptıkları yüz gerdirme işlemleri olumsuz yönde etki gösterebilir. Böyle bir durumda ise geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş olacaktır. Bu yüzden bu konularda mutlaka uzman kişilerle görüşülmelidir.

Plazma Cihazı Purisma
1
Buda İlginizi Çekebilir  Plazma Enerjisi Nedir? Plazma Cihazları

Konu hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?