×

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanamaz?

4

Lazer ışığının direk cilde bir zararı yoktur ama bazı cilt problemleri olan kişilerde uygulamak riskli olabilir. Cilt iltihabı, uçuk, siğil, akıntılı egzama ve ışığa duyarlı kronik cilt rahatsızlığı olan kişiler için lazer epilasyon yöntemi çok risklidir. Böyle durumlarda lazer epilasyon tercih edilmemelidir. Yine güneş ışınlarına karşı hassas ve alerjisi olan kişiler de bu alana girmektedirler. Cildinde güneş yanığı olan ve cildi solaryumda yanan kişiler üzerinde de lazer uygulaması uzmanlar tarafından riskli görülmekte, dolayısıyla tercih edilmemektedir.
Maalesef cilt kanseri olanlar için lazer epilasyon oldukça tehlikelidir, yapılması uygun değildir!
Solaryum etkisiyle ya da güneşlenerek bronzlaşılmışsa, bu bronz ten kişisinin kendi rengine geldikten sonra lazer epilasyon yaptırması gerekir. Aksi takdirde çok verimli olmayacaktır.
Cilt soyma ürünleri kullananlar bıraktıktan 15 gün sonra uygulama yaptırabilir.
18 yaş altınındakilere lazer epilasyon yaptırması tavsiye edilmez. Vücuda fiziksel ve anatomik olarak bir zararı yoktur. Önerilmemesinin sebebi, bireyler 18 yaşından önce ergenlik çağının içerisinde bulundukları için epilasyon sonunda kılların tam olarak biteceğinin garantisi yoktur. Ayrıca, Roacutan kullanımı ve sonrasında lazer epilasyon için 6 ay beklenmesi gerekir.

Uzmanların hamilelik durumunda lazer epilasyonu önermemelerinin sebebi bu işlemin bebeğe zarar vereceğinden değildir. Önerilmemesi tamamen annenin iç huzurunun sağlanması lazer epilasyonu esnasında bebeğin hareketlerinin ve meydana gelen hafif ağrıların anneyi telaşlandırabileceği gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak lazer işleminin hamilelik dönemi boyunca ertelenmesi düşünülmektedir. Tüm bunlar bir öngörü ve çıkarımdır. Bu konuda araştırmalar halen devam ettiği için hamilelik döneminde lazer epilasyonla ilgili kesin bir etki ve sonuçtan bahsetmek yanlış olacaktır.

Emziren anneler için lazer epilasyonunun bir zararı yoktur. Lazer ışığı kana ve süte karışmaz. Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, bu konuyla ilgili şu şekilde açıklama yapar: ‘Lazerler ışın değil ışıktır. Güneşin ultraviyole ışınlarının yoğunlaştırılmış halidir. Nasıl ki güneş ışıkları emziren anneleri etkilemez, lazer epilasyonu da süt verme döneminde olan kadına herhangi bir zarar vermeyecektir.

Buda İlginizi Çekebilir  Anti Aging
4

Konu hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?